top of page

Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi

Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM) Nedir?

 

Ayrıcalıklı erişim, teknoloji geliştikçe ve dijitalleşme süreci hızlandıkça daha fazla karşılaşılan bir kavrama dönüşüyor. Kritik verilerin bulunduğu bilgisayar sistemlerine özel yetkili kullanıcılar, uygulamalar tarafından yapılan erişme işlemi anlamına gelen ayrıcalıklı erişim, tanımından da anlaşılabileceği gibi şirketler için büyük bir güvenlik tehdidine dönüşebiliyor. Veri tabanlarından aracı yazılımlara, ağ aygıtlarından bulut hizmetlerine kadar oldukça geniş bir yelpazeye yayılan ayrıcalıklı erişim, etkili bir şekilde kontrol edilemediği takdirde kötü niyetli kişiler tarafından kolayca ele geçirilerek şirketlere zarar verme amacıyla kullanılabiliyor. Bu noktada ise Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM) devreye giriyor.

 

Kuruluşlar, kimlik bilgisi hırsızlığı ve ayrıcalıkları kötüye kullanımdan kaynaklanan tehditlere karşı koruma sağlamak için ayrıcalıklı erişim yönetimi (PAM) kullanır.

PAM, kullanıcıların yalnızca iş işlevlerini yerine getirmek için gereken minimum erişim düzeylerini aldığı en az ayrıcalık ilkesine dayanmaktadır. En az ayrıcalık ilkesi, yaygın olarak siber güvenlik için en iyi uygulama olarak kabul edilir ve yüksek değerli veri ve varlıklara ayrıcalıklı erişimin korunmasında temel bir adımdır. Kuruluşlar, en az ayrıcalık ilkesini uygulayarak, saldırı yüzeyini azaltabilir ve maliyetli veri ihlallerine yol açabilecek kötü niyetli içeriden veya harici siber saldırılardan kaynaklanan riski azaltabilir.

bottom of page