top of page

Güvenlik Duvarı

Sunucularınızda, network altyapınızda ve kişisel bilgisayarlarınızda gelen ve giden veri trafiğini kontrol ederek, belirlenen filtreleme politikalarına göre veri geçişine izin veren ya da engelleyen yazılımsal ya da donanımsal sistemlerdir. Şirket içindeki ağı ya da ağlar üzerindeki bilgisayarları internetten gelebilecek saldırılara karşı koruyan güvenlik duvarı, iç ve dış ağlar arasındaki ağ trafiğini önceden belirlenmiş esaslara bağlı olarak denetler. Bu da her zaman kontrollü bir veri akışının gerçekleşmesini sağlar.

 

Güvenlik Duvarı Türleri;

 

Farklı güvenlik duvarı türlerinde yazılım, donanım veya her ikisinin bir kombinasyonu bulunur. Tümünün kullanım alanlarıyla güçlü ve zayıf yanları farklıdır.

 

Durum Denetimi

 

Kullanılan en yaygın güvenlik duvarı arasında olan ; Durum denetimli güvenlik duvarıdır. Belirli protokoller, durumlar veya bağlantı noktaları gibi teknik özelliklere dayanarak trafiğe izin verir veya trafiği engeller. Durum Denetimli güvenlik duvarları, verilerin geçerek kullanıcıya ulaşmasına izin verilip verilmeyeceğini belirlemek için filtreleme kararları alır. Bu kararlar genellikle bilgisayar ve güvenlik duvarı kurulurken yönetici tarafından belirlenen kurallara dayanır. Güvenlik duvarı "öğrendiği" önceki etkileşimleri temel alarak kendi kararlarını da verir.

 

Proxy

 

Proxy güvenlik duvarları, gerçek bir fiziksel engele en yakın koruma biçimidir. Diğer güvenlik duvarı türlerinin aksine proxy, harici ağlar ve bilgisayarlar arasında aracı işlevi görerek ikisi arasında doğrudan iletişimi engeller.

 

Yeni Nesil

 

Yeni nesil güvenlik duvarları, geleneksel bir güvenlik duvarının özelliklerini ağ izinsiz giriş engelleme sistemleriyle birleştirerek bu sorunu kontrol altında tutuyor.Gelişmiş kötü amaçlı yazılım gibi belirli tehlikeleri daha detaylı olarak incelemek ve tespit etmek için tasarlanmıştır.  Ağırlıklı olarak gelişmiş ağlar tarafından kullanılan bu güvenlik duvarları, tehlikeleri filtrelemek için bütünsel bir çözüm sağlar.

bottom of page